Csak azért berregek itt megint, mert a Balázs által választott, egy közös ismerősünk által inspirált jelmondatunk (It's not rocket science), visszaköszönt reám az élet egy nagyon más területéről, és kicsit meg is lepett.
A t.hal kétharmada már közelebbi kapcsolatba került az iaido nevezetű "önfejlesztő mozgás- és szellemi kultúrával" (direkte nem sportot írtam, mert ezek a "do" végződésű japán dolgok mindig jóval/kicsivel többek ennél). A nyugati világban anno ez nem volt annyira népszerű, mint a kendo, vagy egyéb küzdősportok, hiszen az iaidoban nem kell egymást gyepálni, nem az erőről szól, a gyakorlatok nem párosak, szóval csak egy rakás fekete ruhás fura gyerek kaszabolja a levegőt komoly képpel szemeit forgatva. Kívülről. Ezért gondolta úgy '67-ben a nemzetközi Kendo szövetség, hogy felpörgetik egy kicsit a cuccost, egységesítik a kiscsillió iskolát (ryú), és az egységesítés kőbevésett szabályai mentén mégiscsak versenysportot kreálnak az iai-ból... Sikerült :). Jelenleg éppen az 5. (itthon az ötödik) Zen Ken Iaido Taikai zajlik Magyarországon, meglepően magas külföldi látogatottsággal. A verseny és szeminárium "főnöke" a 7 danos Victor Cook sensei aki egy kis agytágítással kezdte a tanítást. Bemutatta a mozdulatsorokat, elmagyarázta a fontosabb pontokat majd a végén hozzátette: It's not a rocket science.
"Of course" - mondaná a művelt horvo-szlovén iaidóka. Csak belegondoltam, hogy ahhoz, hogy ezt mondhassa legkevesebb 22 és fél évet kellett edzéssel eltöltenie (a fokozatok megszerzése egymás után csak bizonyos kivárási idővel lehetséges, a 6 dan és 7 dan vizsga között minimum 6 évnek kell eltelnie). óóó... egy újabb érdekes adat!
hát csak ennyit az űrtudomány mai állásáról...